تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

تا حدی موفقیت هر فردی در زندگی، با توانایی فکر کردن، برنامه ریزی منسجم، تصمیم گیری درست و اجرای اقدامات لازم تعیین می شود. هر چه در زمینه های ذکر شده، مهارت بیشتری کسب کنید به راحتی می توانید به اهداف تان برسید و در زندگی و شغل، بیش از پیش راضی باشید.

برنامه ریزی راهبرد شخصی به عنوان یک ابزار مفیدی است که هر یک از شما را از جایی که هستید، به موقعیت بهتری که در آرزویش می باشید، می رساند. تفاوت میان افرادی که از برنامه ریزی راهبرد شخصی برای سازمان دهی و راهنمایی زندگی شان به کار می گیرند با افرادی که این کار را انجام نمی دهند، همانند تفاوت میان سوار شدن در قطار و هواپیما است. هر دو از نقطه ” الف ” به نقطه ” ب ” می رسند اما هواپیما با سرعت هر چه بیشتر نسبت به قطار، شما را به مقصد نهایی می رساند.

مهارت در برنامه ریزی

مهارت در برنامه ریزی راهبرد شخصی چیزی نیست که در ابتدای تولد هر انسانی با او باشد. این مهارت هرگز مثل رنگ چشم، اندام و دیگر اعضای بدن نیست که همواره با شما باشد بلکه روشی کاملا منظم در نوع تفکر درست و عملکرد شماست. بنابراین مهارت در برنامه ریزی راهبرد شخصی را می توان مثل دوچرخه سواری یا تعویض چرخ پنچر ماشین آموخت. شما با تمرین می توانید این مهارت کلیدی و تعیین کننده را یاد بگیرید. با آموختن این مهارت، می توان در تمام مدت زندگی از نتایج موثر آن برخوردار شد.

تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

زمانی که هر شخصی این مهارت را بیاموزد به راحتی به اوج موفقیت های چشمگیر خواهد رسید و زندگی و شغل آدمی را به کمال پیشرفت می رساند.

در زمان و پول خود صرفه جویی کنید

به نظر شما چرا برنامه ریزی منسجم و تفکر استراتژیک تا بدین حد موثر و مفید واقع می شود؟ زمانی که مسائل و مفاهیم راهبرد کلیدی مرتبط با شغل خود را ارزیابی می کنید به راحتی می توانید به اقداماتی که باید برای کسب اهداف تان انجام دهید، برسید. در عین حال باید از انجام برخی از کارهایی که مانع از موفقیت تان می شوند امتناع کنید. به این ترتیب می توانید اکثر کارها را درست و بدون عیب و نقص انجام دهید و کمتر از مسیر اصلی خارج شوید.

برای کارمندان و حتی پروژه های تان اهداف عملکردی و تاثیرگذاری را در نظر می گیرید و در مسیر برخورداری از یک برنامه ریزی قابل توجه با سرعت هر چه بیشتر حرکت می کنید.
هدف از برنامه ریزی راهبرد شخصی، افزایش بازدهی سرمایه است. یعنی این که از سرمایه اقتصادی خود، به منظور انجام یک فعالیت نوین اقتصادی با بازده عالی استفاده کنید.

برنامه ریزی راهبردی، ابزاری در دست مدیران

اکثر مدیران ارشد شرکت های مدرن و پیشرفته از برنامه ریزی راهبردی برای تجزیه و تحلیل تجدید ساختار نظام خود استفاده می کنند تا به بهترین و در عین حال بیشترین نتایج ممکن در زمینه مالی و اقتصادی برسند. هدف از این عملکرد های نوین، دستیابی به سود ارتقاء مالی فوق العاده است.

شرکت ها، برنامه ریزی راهبردی را برای کسب نتایج بهتر به کار می گیرند و این اصل تنها با به کارگیری بیشتر نیروهای انسانی و منابع دیگر امکان پذیر خواهد بود. برنامه ریزی منسجم و تاثیرگذار موجب می شود تا مدیران هوشمند بتوانند در عرصه ی تجارت، بهتر از رقبای خود ظاهر شوند تا بتوانند بر سود سرمایه گذاری خود بیفزایند و بازدهی های مالی بیشتری را کسب نمایند و در بازارهای جهانی از جایگاه ممتازی برخوردار شوند.

تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

زندگی و شغل تان را به طور منسجم طراحی کنید

اهداف بسیاری از افراد در برنامه ریزی راهبرد شخصی، مشابه هم هستند. با این حال، تفاوت اصلی در این است که به جای بهبود و ارتقاء بازده سرمایه، بهتر است با تلاش و انسجام برنامه ریزی موفق و انرژی بیشتری را به خودتان برگردانید. یعنی با بکارگیری برنامه ریزی راهبرد شخصی، بازده انرژی و انگیزه شما در زندگی افزایش می یابد.

در یک شرکت تجاری، حق و حقوق صاحب سرمایه یا سهام با توجه به سرمایه گذاری مالی و اقتصادی به طور دقیق مشخص می شود و شما سهم شخصی تان را با توجه به سرمایه انسانی خود تعیین می کنید.
سهم شخصی شما در این برنامه ریزی در برگیرنده انرژی های جهانی، عاطفی و روحی است که می توانید آن را در شغل خود سرمایه گذاری نمایید. شما باید اهداف تان را تا ترازی مشخص کنید که بالاترین بازده روی سرمایه گذاری انرژی تان حاصل شود. میزان درآمد و رضایت مندی شما با توجه به سرمایه گذاری خودتان تعیین می شود، این موضوع اصلی در برنامه ریزی راهبرد شخصی در برگیرنده بهترین نتیجه است.

عدم رضایت شخصی در کسب نتایج

وقتی ناراحت هستید یا بر این باورید که نتایج نه چندان رضایت بخشی را در شغل و زندگی تان کسب می کنید، در حقیقت زمان آن فرا رسیده تا برنامه راهبردی خودتان را مورد ارزیابی دقیق قرار دهید و از خودتان به دلیل عدم کسب نتیجه ی مطلوب، سوالات مهم و تاثیر برانگیزی را جویا شوید. اگر در انجام کارهای تان از مقاومت یا اضطراب زیادی برخوردارید یا اگر در عین بالا بردن ساعت کاری خود، بازده زیادی را کسب نمی کنید باید برای مرور و بررسی هر چه بیشتر خط مشی زندگی شخصی و شغلی خود زمان بیشتری را کسب کنید.

تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

از خودتان این سوال مهم را جویا شوید که کدامیک از کارهایم را به بهترین نحو انجام می دهم؟ زمینه های شغلی و حتی فکری که احساس می کنید در آن فعال هستید و در مقایسه با دیگران بهتر انجام می دهید را شناسایی کنید، چرا که باید بدانید در چه زمینه هایی عالی و با استعداد هستید.

هر نوع جوابی که به سوالات خود می دهید در حقیقت به برنامه ریزی کاری و زندگی خود هدف می دهید.

موفقیت فردی

موفقیت شما در تعیین مهم ترین بخش از کارتان رابطه مستقیم دارد. با توجه به بررسی مجموع تمام مسئولیت هایی که در زندگی با آن مواجه هستید، اینطور می توان گفت که مهمترین آن پی بردن به برتری خود تحت کسب بیشترین تاثیر مثبت روی حرفه و میزان درآمدتان است. زمانی که به این اصل پی می برید در واقع تمام انرژی خودتان را برای تبدیل آن زمینه به بهترین شکل، به کار می گیرید.

استراتژی شرکت های موفق

گری هامل در کتاب ” رقابت برای آینده ای بهتر ” به این امر اشاره می کند که شرکت های موفق و عالی از برنامه ریزی مالی منسجم پنج ساله برخوردارند و بعد از این برنامه ریزی به بررسی صلاحیت و قابلیت های خود تحت رسیدن به بهترین صنایع در میان اصناف دیگر می پردازند. بعد از بررسی تمام این عوامل، برنامه ای را برای توسعه و پیشرفت خود جهت دستیابی به آینده ای مطلوب طراحی می کنند تا بتوانند بهترین زمینه های برتر را برای خود ایجاد نمایند.

تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

توصیه می شود که در برنامه ریزی شخصی خود از این خط مشی استفاده کنید. آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که برای رسیدن به ترقی در سه تا پنج سال آینده در چه زمینه هایی مهارت دارید؟ شما برای کسب بهترین نتیجه ی کاری به چه مهارتی نیاز دارید؟ آیا به تفاوت بین این مهارت ها با مهارت های کلیدی که امروزه از آن ها استفاده می کنید پی برده اید؟ چگونه می توانید این مهارت های جدید و برتر را در خودتان توسعه دهید؟

از همین الان کارتان را شروع کنید و برنامه ای را برای خودتان پیاده کنید تا به راحتی بتوانید بر این مهارت های اضافی و توانمند دست یابید تا در شغل و حرفه تان به بهترین پیشرفت برسید. شما می بایست همه روزه با توجه به این برنامه ریزی عمل کنید.

بررسی هشت پرسش کلیدی و مهم

تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

برای دستیابی به برنامه ریزی راهبرد شخصی باید

به هشت پرسش کلیدی و در عین حال مهم پاسخ دهید. از بهترین تفکر تحلیل خود برای جواب دادن به این سوالات استفاده کنید، جوابی که به هر یک از این سوالات می دهید در حقیقت به تلاش شما برای ایجاد یک شغل و حرفه ی ایده آل، روشنی می بخشد.

برای دستیابی به برنامه ریزی راهبرد شخصی باید به هشت پرسش کلیدی و در عین حال مهم پاسخ دهید. از بهترین تفکر تحلیل خود برای جواب دادن به این سوالات استفاده کنید، جوابی که به هر یک از این سوالات می دهید در حقیقت به تلاش شما برای ایجاد یک شغل و حرفه ی ایده آل، روشنی می بخشد.

۱- ارزش ها

در شغل و حرفه ی شما کدام ارزش، کیفیت و کدام ویژگی نسبت به سایر خصوصیات اهمیت خاصی دارد؟

۲- اندیشه

خودتان را در پنج سال آینده تصور کنید، اگر تمایل دارید در حرفه و شغل خود عالی باشید باید از چه اندیشه هایی برخوردار باشید؟

۳- ماموریت

با توجه به باور ها و ارزش هایی که درمورد حرفه خود دارید، دقیقا چگونه می توانید به اهداف تان دست یابید؟

۴- هدف و مقصود

یکی از ویژگی های منحصر به فرد بسیاری از مدیران و کارفرمایان هوشمند، برخورداری از قصد و هدف مشخص است. اگر تمایل دارید تا از طریق کار یا تجارت خاصی به مردم جامعه کمک کنید، هدف تان از تجارت چه خواهد بود؟

۵- اهداف

برای رسیدن به اندیشه های درونی خود جهت ارتقاء کاری یا فعالیت شغلی به چه اهدافی باید دست پیدا کنید؟

۶- دانش و مهارت

برای دستیابی به اهداف و تحقق آرمان های خود در چه زمینه هایی باید مهارت کسب کنید؟

۷- عادت ها

به کدام عادت فکری و عملی برای رسیدن به هدف نهایی خود نیاز دارید؟

۸- فعالیت های روزانه

برای رسیدن به آرمان های بلند و درونی خود چه اقداماتی را باید به طور روزانه انجام دهید؟

این نکته را هرگز فراموش نکنید که کیفیت تفکر شما تعیین کننده کیفیت زندگی تان است. هر چه سوالاتی را که از خودتان جویا می شوید، دقیق تر و بدون ابهام باشد، جواب های تان قطعا مفیدتر خواهد بود. همانطور که برای بهتر و موثرتر کردن تفکر، هرگز حد و حدودی وجود ندارد، مطمئنا برای پیشرفت و بهتر کردن زندگی نیازی به حد و مرز خاصی نیست.

تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی

بر مبنای قانون مطابقت، دنیای خارجی شما همیشه انعکاسی از دنیای درونی تان خواهد بود. هرگز چیزی در دنیای خارجی تان تغییر و تحول نمی یابد مگر آن که اوضاع و شرایط درونی تان را دستخوش تغییر و تحول قرار دهید. بنابراین، هرچه درباره خود، ارزش ها و اهداف تان بیشتر بدانید و نسبت به تحقق شان اطمینان داشته باشید، مسلما می توانید سریع تر به تغییراتی که برای موفقیت احتیاج دارید، دست پیدا کنید.

منبع: بهینگی

One Reply to “تعیین برنامه ریزی راهبرد شخصی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.