چگونه سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم

برای افزایش سرعت مطالعه و بازدهی مطالعه تکنیک های زیادی بیان شده اند و راه های متعددی وجود دارد که هرکدام از آن ها می توانید تاثیر خوبی روی روند یادگیری ما بگذارد
ولی من برای درک ساده تر این موضوع چند تکنیکی که خودم برای افزایش سرعت مطالعه استفاده کردم را برای شما بازگو می کنم

۱) خط ببرید

یکی از راه های افزایش سرعت مطالعه تکنیک خط بردن روی نوشته های کتاب است.
خط بردن یکی از قدیمی ترین راه ها برای افزایش سرعت مطالعه است. برای خط بردن می توانید از انگشت خود یا از یک قلم و یا یک خط بر استفاده کنید. فرقی نمی کند از کدام برای مطالعه استفاده می کنید با هر کدام که راحت تر هستید همان برای شما بهتر است.

تکنیک خط بردن در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسد ولی وقتی به فواید آن نگاه کنیم متوجه می شویم که چه تکنیک استثنایی تا الان از دست داده بودیم.
اولش سخت است زیرا عادت نداریم چشم رو با انگشت حرکت بدیم ولی کم کم و به مرور زمان عادت میکنیم

خط بردن در افزایش سرعت مطالعه

چگونه خط ببریم؟

شیوه خط بردن بسیار ساده است انگشت یا وسیله خط بر خود را زیر اولین کلمه بگذارید و به آرامی آن را روی کلمات کتاب حرکت دهید در این حین چشم شما هم همراه خط بر حرکت کرده و کلمات را می خواند . از سرعت آرام شروع کنید.

فواید خط بردن در افزایش سرعت مطالعه

گم نمیکنیم

مدت ها قبل وقتی این تکنیک را بلد نبودم و بدون خط بردن مطالعه میکردم بارها خطوط کتاب را گم می کردم و مجبور می شدم دوباره از اول صفحه بگردم و آن را پیدا کنم ولی رعایت این کار به من کمک کرد تا هیچ موقع خطوط را گم نکنم و بتوانم با سرعت قابل قبولی خواندن را ادامه دهم

سرعت مطالعه مون کم نمیشه

وقتی وسط خواندن متن وایمیستیم احتمالا یا جایی رو خوب نفهمیدیم یا اینکه داریم به چیز دیگه ای فکر میکنیم ولی وقتی خط میبریم و با یک سرعت قابل قبول این کار را ادامه می دهیم تمامی افکار جذب انگشت ما و جایی که به آن اشاره می کنیم می شود

دوتا حواس رو درگیر میکنیم

وقتی فقط با کتاب داریم میخونیم تنها حواسی که درگیر مطالعه شده حواس بینایی است ولی وقتی خط بر یا انگشت خود را وارد ماجرا کنیم حواس لامسه خود را هم درگیر ماجرا کرده ایم و داریم از آن به نحو احسنت استفاده میبریم

۲) کلمه کلمه نخوانیم

امروز – علی – رفت – مدرسه – ۴ – ساعت – به

به کلمات بالا دقت کنید هیچ کدام از آن ها به تنهایی هیچ مفهومی را نمی رسانند وقتی ما سر هر کلمه مکث کنیم نه تنها هیچ کمکی به ما نمیکند بلکه باعث می شود سرعت مطالعه مان بسیار کمتر هم بشود.

صحیح جمله بالا یعنی : “امروز علی ساعت ۴ به مدرسه رفت” معنی می دهد و هر کلمه درون آن هیچ مفهوم خاصی برای ما ندارد صرفا چند کلمه تنها هستند.

پس هنگام مطالعه جمله ای بخوانید یعنی روی هر کلمه مکث نکنید و جمله را کامل بخوانید تا معنی آن را متوجه شوید. این کار در زبان انگلیسی هم بسیار به شما کمک می کند.

۳) برای افزایش سرعت مطالعه تمرکز کنیم

وقتی تصمیم به مطالعه میگیرید اولین کاری که می کنید چیه؟
این دوره و زمانه که داخلش هستیم انقد وسایل مختلف هستش که تمرکز مارو به هم بزنه که حد ندارد!

لوازم الکترونیکی

اولین مورد گوشی همراه با کلی شبکه ها ی اجتماعی داخلش است. وقتی شروع به مطالعه می کنید تمامی لوازمی که حواستان را پرت میکنند کنار بگذارید. برای خودتان وقت بگذارید و مثلا بگویید که نیم ساعت فقط مطالعه میکنم و کار دیگری نمیکنم.

بعد ازینکه مطالعه تان تمام شد با خیال راحت در وقت استراحت خود به سراغ لوازم الکترونیکی خود مثل گوشی،کامپیوتر،آیپاد و … بروید.
این ابزارها اگر به جا استفاده نشوند بازدهی و سرعت مطالعه شما را بسیار پایین می آورند و باعث می شوند همان مطالعه ای که در نیم ساعت انجام شد ۳ ساعت طول بکشد!!!

افزایش سرعت مطالعه -لوازم

یادداشت کردن

خیلی مواقع ممکن است هنگام مطالعه یک کاری که باید انجام بدهید یادتان می آید و فکر شمارا به خود مشغول می کند.
اگر یک کاغذ یا دفترچه یادداشت کنار دست خود داشته باشید به راحتی می توانید آن را همان لحظه در برگه بنویسید تا از فکرتان خارج شود و سپس به ادامه مطالعه بپردازید . نوشتن به آزاد سازی فکر شما و افزایش سرعت مطالعه کمک بسیار زیادی می کند.

۴) خلاصه برداری کنیم

در تکنیک های خلاصه برداری گفته می شود هر فصل را که میخوانید فورا آن را خلاصه برداری کنید.
ولی این کار کمی ایراد دارد چرا؟

گاهی اوقات ما نمی توانیم یک فصل را در مدت زمان لازم تمام کنیم. پس بعدش باید چه کنیم؟ آن را رها کنیم تا وقتی تمام شد بعد خلاصه کنیم؟!
خیر. یک روشی که هزاران بار امتحانش کرده ام و واقعا جواب داده است و سرعت مطالعه را هم بالا میبرد خلاصه برداری در همان زمان است.

هر مطلبی را که میخوانید همان لحظه که تمام کردید در مدت زمان کوتاه خلاصه برداری کنید و کلمات کلیدی آن متن را یادداشت کنید.
کلمات کلیدی مهمترین کلمات هر متن هستند که هنگام مطالعه می توانید آن را علامت زده تا در زمان خلاصه برداری از آن استفاده نمایید.

علی به مدرسه رفت

مثلا در جمله بالا “علی” و “مدرسه” کلمه کلیدی های ما هستند.
خلاصه برداری هم باعث می شود مطالب را بیشتر به خاطر بسپاریم و هم هنگام مطالعه دوباره دیگر لازم نیست کل مطلب را بخوانیم و با مطالعه همان خلاصه حق مطلب ادا می شود و سرعت مطالعه ما چندین برابر خواهد شد.

امیدوارم از خواندن مقاله لذت برده باشید.

منبع: پیام اسمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.